Biuletyn Informacji Publicznej Fundacji Widzialni

Polska Akademia Dostępności: Wsparcie i Rozwój

1 września 2015

PAD – Wsparcie i Rozwój jest projektem realizowanym przez Fundację Widzialni, dofinansowanym ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w ramach zadania publicznego: Działania na rzecz poprawy dostępności zasobów i serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych i seniorów.

Logo Projektu Polska Akademia Dostępności

Celem projektu jest podniesienie świadomości i wiedzy twórców stron www, administratorów i redaktorów treści na temat dostępności do zasobów cyfrowych.

Całkowity koszt projektu: 628 995,00 zł.

W ramach projektu zrealizowano następujące zadania:

 • Szkolenia zaadresowane do pracowników instytucji szczebla centralnego. Tematyka szkoleń nastawiona jest na praktyczne zastosowanie rozwiązań oferowanych w ramach PAD. Eksperci z Fundacji Widzialni opracowali konkretne ścieżki postępowania przy wdrażaniu i redagowaniu stron www, zgodnie ze standardami WCAG 2.0, które w sposób przystępny zaprezentowane zostały uczestnikom.
 • Konwenty regionalne o charakterze szkoleniowo – warsztatowy. Zajęcia odbywały się będą w cyklach dwudniowych. Pierwszego dnia odbyły się zajęcia o charakterze ogólnym: podstawy wiedzy, prelekcje i szkolenie. Dzień drugi obejmował zajęcia praktyczne: warsztaty, praca redakcyjna, zajęcia z zakresu monitorowania dostępności. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o graficzne wzorce stron www wraz z CMS Polskiej Akademii Dostępności oraz z wykorzystaniem aktualnych serwisów uczestników szkoleń (np. strony www urzędu miasta, szpitala itd.). W trakcie zajęć wykorzystano konkretne ścieżki postępowania przy wdrażaniu i redagowaniu stron www pobranych z bazy wzorców PAD, czyli jak zainstalować, wdrożyć  a następnie obsługiwać stronę www tak, by była ona dostępna. W ramach projektu zrealizowano cztery konwenty dla regionów:
  1. Północno – zachodni: województwa zachodnio – pomorskie, pomorskie, kujawsko – pomorskie, wielkopolskie i lubuskie
  2. Północno – wschodni: województwa warmińsko – mazurski, podlaskie, mazowieckie
  3. Południowo – zachodni: województwa dolnośląskie, opolskie, śląskie, łódzkie
  4. Południowo – wschodni: województwa świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie i lubelskie.
 • Przeprowadzono dwa seminaria eksperckie na temat dostępności
 • Wsparcie techniczne dla programistów, redaktorów oraz administratorów stron internetowych, zarządzających i administrujących serwisami internetowymi w ramach Wirtualnego Biura Eksperckiego
 • Opracowano informatycznie nowe, zgodne ze standardem WCAG 2.0 poziomu AA szablony na platformę Wordpress
 • Opracowano scenariusz szkolenia zdalnego oraz kursu e-learningowego "Tworzenie dostępnych multimediów".
 • Przeprowadzono Konkurs The Best Of Accessibiity Project II upowszechniający i nagradzający dobre praktyki w zakresie propagowania, wdrażania, stosowania dostępności i edukacji w zakresie dostępności produktów i usług cyfrowych, w szczególności w Internecie.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Fundacja Widzialni
Data utworzenia:2015-09-01
Data publikacji:2015-09-01
Osoba sporządzająca dokument:Hanna Nassalska
Osoba wprowadzająca dokument:Hanna Nassalska
Liczba odwiedzin:7164

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2015-12-15 00:00:00AdministratorAktualizacja danychPolska Akademia Dostępności: Wsparcie i Rozwój